Kako su smernice za bezbednost na radu u NIS-u postale svojevrsno gejming iskustvo?

Šta dobijete kada spojite jednu od najvećih kompanija na našem tržištu, materiju koju svi moraju da znaju, ali retko ko želi da je uči i gejming zajednicu? Odgovor je – NIS Game Jam, interaktivno takmičenje u kreiranju video-igre, koje je uspelo da učenje o bezbednosti i zdravlju na radu pretvori u dinamično gejming iskustvo. Umesto klasičnih priručnika i formalnih obuka, zaposleni će ključne smernice o ovoj temi usvajati na interaktivan način.

Ovaj projekat predstavlja značajan iskorak za jednu veliku industriju – NIS je otvorio vrata gejming zajednici i zajedno su redefinisali pristup edukaciji. Korporativni svet i gejming kultura spojili su snage, pokazujući da video igre nisu samo zabava, već mogu biti i moćan alat za učenje u poslovanju. Programeri, dizajneri i kreativci doneli su novu perspektivu, a kompanija je prepoznala vrednost ovog pristupa, čime je stvorena sinergija između tradicionalnog biznisa i digitalne inovacije.

Rezultat? Prvi NIS Game Jam, kao i završni događaj ovog takmičenja koji nije samo okupio vrhunske timove iz gejming industrije, već je i postavio temelje za budućnost edukacije kroz igru. Ovo je priča o tome kako je jedan korak ka inovacijama dovoljan da se otvore vrata ka potpuno novom načinu usvajanja znanja. Ali i o tome kako su smernice o bezbednosti na radu postale deo uzbudljivog gejming sveta.

Klasične obuke kroz igru iliti kako je nastao NIS Game Jam

Kada su u pitanju bezbednost i zdravlje na radu, pravila su jasna – njihova primena štiti ljude, smanjuje rizike i čuva kompaniju od nepotrebnih troškova. Ali, kako obezbediti da zaposleni ne samo nauče, već i aktivno primenjuju HSE (Health, Safety and Environment) standarde u svakodnevnom radu?

Klasične obuke su korisne, ali ne garantuju angažovanost. Zato je NIS u saradnji sa ICT Hub-om odlučio da napravi hrabar iskorak – da teoriju pretoči u praksu na potpuno neočekivan način: kroz kreiranje video igre. Tako je nastala ideja za prvi NIS Game Jam – takmičenje koje je okupilo timove spremne da osmisle i razviju prototip igre koja će na interaktivan i dinamičan način unaprediti edukaciju zaposlenih. 

Umesto pasivnog slušanja predavanja, zaposleni će učiti kroz igru, donoseći odluke, rešavajući izazove i kroz praktične scenarije shvatati zašto je bezbednost na radu ključna.

Kompanija je prepoznala da je vreme za alat koji će ne samo prenositi znanje, već i podizati svest i tako je gejming zajednica postala ključni saveznik u misiji stvaranja sigurnijeg radnog okruženja.

Kako je tekla selekcija najboljih timova?

Sve je počelo pozivom 12. novembra – timovi od najmanje dva, a najviše pet članova su imali dve nedelje da se prijave i postanu deo prvog NIS Game Jam-a. Odziv je premašio očekivanja, pa je više od 40 timova izrazilo želju da kroz igru doprinese edukaciji o HSE standardima. Ali, samo najspremniji su mogli da prođu dalje.

Kroz pažljiv proces selekcije, uz podršku stručnog mentora i predstavnika kompanije NIS, odabrano je 19 timova. Ključni kriterijumi? Kompletnost tima, kompetencije i sposobnost da ideju pretvore u funkcionalan prototip. Oni su potom 29. novembra dobili izazov – 20 dana da kreiraju igru koja će edukovati, angažovati i ostaviti dugoročan utisak.

Od momenta kada su dobili zadatak, timovi su uronuli u svet koda, dizajna i narativa, balansirajući kreativnost i edukativni aspekt. Svaka linija koda bila je korak ka rešenju koje može promeniti način na koji zaposleni uče o bezbednosti na radu. Vreme je otkucavalo, a finalni dan se brzo približavao.

A pre završne prezentacije, trebalo je odabrati najboljih pet timova koji će učestvovati na Demo danu. Svako rešenje dostavljeno do 18. decembra prošlo je kroz pažljivo ocenjivanje na osnovu unapred definisanih kriterijuma. Stručni žiri, sastavljen od predstavnika kompanije NIS i mentora iz gejming industrije, analizirao je svaki aspekt igre – od vizuelne jasnoće i lakoće korišćenja, do toga koliko efikasno prenosi ključne lekcije o bezbednosti na radu.

Pored toga, kreativnost u dizajnu, kvalitet zvuka i opšti gejming doživljaj igrali su ključnu ulogu u selekciji. Pet timova koji su se izdvojili po inovativnosti, funkcionalnosti i edukativnoj vrednosti dobilo je priliku da svoje projekte predstavi na velikom Demo danu na kome „može biti samo jedan“ pobednik.

NIS Game Jam završnica – pet timova, jedan pobednik

Nakon intenzivnih nedelja rada i selekcije, Demo dan je bio prilika da pet najboljih timova predstave svoja rešenja. Održan uživo, 23. decembra u prostorijama ICT Hub-a, ovaj završni događaj okupio je kreativce, stručnjake i lidere industrije, spremne da odaberu igru koja će na inovativan način unaprediti edukaciju zaposlenih.

Svaki tim imao je pet minuta da predstavi svoju igru, nakon čega su članovi žirija postavljali pitanja, ispitujući njen potencijal, jasnoću prezentacije i snagu pitch-a. Odluka nije bila laka – svi finalisti su pokazali izuzetnu posvećenost i kreativnost, ali na kraju, presudili su kriterijumi kao što su dugoročna vrednost igre, mogućnost njenog razvoja i način na koji su takmičari preneli svoju viziju.

O sudbini finalista odlučivali su stručnjaci iz oblasti bezbednosti, digitalnih tehnologija i gejming industrije Jelena Živanović – rukovodilac projektnog ofisa za podršku korporativnim HSE procesima iz NIS a.d., Ivan Trebaljevac- digitalni ekspert, departman za digitalne tehnologije i inovacije iz NIS a.d., Kosta Andrić – izvršni direktor ICT Hub-a i  Kristina Janković Obućina – izvršna menadžerka Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA).

Nakon pažljivog razmatranja, proglašen je pobednički tim 3Hills studio, koji je poneo titulu pobednika NIS Game Jam-a i zasluženu novčanu nagradu od 1.000.000 RSD. Kako sami kažu, ovo takmičenje im je donelo sjajno iskustvo, a pobeda je učinila trenutak još radosnijim. Njihovo gejmersko rešenje stvoreno je imajući u fokusu prosečnog igrača, odnosno zaposlenog u NIS-u i obraćajući pažnju na njegove potreba. Zato je ova igra jednostavna, intuitivna i sadrži poznate elemente koje su igrači već negde videli u prošlosti. Njihov koncept igre se iz tog razloga sastoji iz tri faze: učenje, testiranje i primena u zamišljenim, a vrlo realnim situacijama sa kojima će se susretati i tokom rada.

Trenutak kada inovacija uspe da napravi promenu

NIS Game Jam takmičenje je još jednom pokazalo koliko inovativni pristupi mogu promeniti način na koji usvajamo važne informacije. Ključni faktor pobedničkog rešenja koji ga je izdvojio bila je inovativna komponenta – nagrade za igrače u stvarnom životu koji ostvare dobre rezultate u igri.

Jednostavnost igranja, vizuelna jasnoća i lakoća snalaženja u igri bili su presudni u izboru pobednika. Poseban utisak ostavila je kreativnost tima koji je uspeo da pravila bezbednosti i zdravlja na radu, koja su često monotona, pretoči u dinamičnu i interaktivnu igru.

Žiri je istakao da su svi timovi doneli niz kvalitetnih ideja, od kojih mnoge imaju potencijal za primenu u budućim edukativnim programima i konačnom rešenju video-igre za zaposlene. Ovo takmičenje još jednom je pokazalo da učenje može biti angažujuće, zanimljivo i dugoročno efikasno kada se prenese kroz igru.